Lühike teejuht Jom Kippuriks

Yizkor 

Jom Kippur ehk Lunastuspäev on 10. Tišreil, mis tänavu satub 14. septembrile. See päev lõpetab 40päevase puhastumisprotsessi. Need algasid 30 Elulikuu päevaga ja sel ajal tehakse siiras aruanne, eneseanalüüs ja kokkuvõte möödunud aastast. Seejärel saabub kümme kahetsuspäeva - võimalus tagasipöördumiseks J-mala juurde, mis algas kohtupäevaga Roš ha-Šanal ja kestis Jom Kippurini, kui kinnitatakse igaühele otsus eelolevaks aastaks.

Kaparos 2On olemas väga iidne komme - kapparot (kapores). Ööpäev enne Jom Kippuri algust, õhtul või järgmise päeva hommikul võtavad mehed ja poisid kätte kuke, naised-tüdrukud aga kana ja ütlevad palve "Bnei Adam". Seejärel, peakohal lindu keerutades, öeldakse: "Olgu see minu lunastuseks..." Seejärel lind tapetakse ning (või raha tema asemel) antakse vaestele. Kaparoti mõte seisneb selles, et ka meid võiks meie pattude eest tabada sama saatus (hoidku J-mal). Kui ei õnnestu hankida kana, on kapparotti võimalik täita, kui pea kohal keerutatakse raha, mis antakse hiljem vaestele.

Enne Jom Kippuri on kombeks paluda andeks tuttavatelt, kellele tehti ülekohut, keda solvati sõna või teoga, sest J-mal ei andesta enne inimesele, kui too pole andeks saanud teistelt inimestelt.

Jom Kippuri eelõhtul ( sel aastal (2013) 13. septembril), tund enne päikeseloojangut korraldatakse paastueelne rikkalik õhtusöök. Enne sünagoogi minekut õnnistab isa (või tema puudumisel ema) traditsioonikohaselt oma lapsi: "Et sa oleksid nagu Efraim ja Menaše, et J-mal õnnistaks ja hoiaks sind, et Ta oleks Sulle armuline, et Ta teeks sulle head ja saadaks rahu!"

Paast algab õhtul 18 minutit enne päikeseloojangut. Keelatud on süüa, juua, pesta, kasutada kreeme, kanda nahkjalatseid. Samuti on keelatud intiimsuhted. Nagu alati Shabatil on keelatud ka igasugune töö.

Abielus mehed, minnes õhtusele sünagoogipalvusele Kol Nidrei, võtavad kaasa küünla, mis võib põleda terve ööpäev. Seda küünalt nimetatakse "a lebedike licht" (eluküünal). Eelistatavam on seda mitte ise süüdata, vaid paluda seda teha gabail, sünagoogi vanemal. Lisaks sellele igaüks, kes ütleb mälestuspalve Izkor, süütab mälestusküünla ka oma kodus.

 

Jom Kippuri palved on täidetud anumistega, et J-mal annaks andeks ja lunastaks iga inimese ja kogu juudi rahva patud. Sünagoogiteenistus algab sellega, et kantor laulab kolm korda Kol Nidrei palvet, kõik palvetajad kordavad tema järel iga sõna. Pärast seda algab Maariv (õhtupalve). Järgmise päeva hommikupalve Šahharit algab varahommikul. Pärast Tora lugemist on mälestuspalve lahkunute eest - Izkor.

Pärast Mussafi ja Mincha palvet algab kõige pidulikum ja viimane selle päeva palve Neila - saabub Jom Kippuri päeva tipp. Seejärel kostavad viimased šofarihelid ja Lunastuspäev lõpeb sõnadega: "Järgmisel aastal Jeruusalemmas!"