ISRAEL SHELANU
Meie Iisrael - 4 - aprill 2015 / Nissan 5775
 
B"H
 
Rabi blogi
Kõik on meie käes
Igavese eesti keele õppijana, kelle õppimissoov on suurem kui praktika, hoian oma vastuvõtumeele pärani igale keelelisele võimalusele. Eriti mõeldes Ljubavitše Rebe sõnadele, et igast asjast on võimalik midagi õppida.

Viimasel ajal on mu sõnavarasse lisandunud üks uus sõna – hääletamine. See sõna kerkis üles seoses valimistega, mis olid peaaegu üheaegselt nii Iisraelis kui Eestis. Niisiis paljud meist käisid valimas, s.t. hääletamas ehk kätt tõstmas. Siis kuulsin, et „hääletada“ on võimalik ka teisel viisil – tee ääres kätt tõstes ja oodates võimalust edasi reisida. Vene keeles on sel sõnal samuti kaks sarnast tähendust. Heebrea keeles on aga kummagi mõiste tarvis ise sõna.

Niisiis valimised ja autostopp. Mis võiks neil olla ühist? Aga nimelt see, et me ette ei saa kuidagi teada, kuhu hääletamine meid välja viib. Nii on oodatava autoga, nii on ka valimistega.

Käes on Pesahi püha. Veel üks keeleline võrdlus, seotud just saabuvate pühadega. Iisraeli rahva juht, kes viis rahva välja Egiptuse orjapõlvest, on Moše (eesti keeles Mooses; millegipärast Moše tähendab eesti keeles hoopis araablaste pühakoda.) Moše pidi tõstma käed, et Kõrkjameri läheks pooleks, ning juudid pääseksid vangipõlvest.

Mida tähendavad valimised – rahvas valib endale liidrid, kes teeksid tööd. Arvan, et sõna valimised, hääletamine tegelik mõte ongi teha tööd. Igaüks peab tegema tööd. Me valime, hääletame, et saada paremat, et elu läheks paremaks. Valides me teeme oma osa, et valida neid, kes teevad väga tähtsat tööd. Meie tulevik on meie kätes.

Meenub üks juudi rahva jutt – maise. Kord elas üks väga hellitatud laps. Talle räägiti, et on üks väga tark rabi, kes oskab vastata igale küsimusele. Vanemad viisid ta selle rabi juurde. Laps küsis, kas ta võib rabi käet midagi küsida. Talle lubati. Laps püüdis kinni ühe kärbse, võttis selle oma pihku ja küsis rabilt, kas kärbes on elus või mitte. Ise mõtles: kui rabi ütleb, et kärbes on elus, siis ma tapan loomakese, kui rabi arvab vastupidist, jääb kärbes elama.

Rabi vastas nii: „Selle küsimuse vastus on sinu käes. Nii nagu teed, niisugune tuleb vastus.“

Hääletada tähendabki teha maailma paremaks, ja see juhtub, kui me valime hea ja õige. See kõik on meie kätes.

 
Iisraelis võitis valimised paremblokk
bhirot israel.jpg
Nagu Eestiski, olid märtsikuus ka Iisraelis parlamendivalimised, ennetähtaegselt valiti Knesseti 20. koosseis. Edukad olid parempoolsed – kaks kolmandikku parlamendi kohtadest läheb neile. Suurim edu saatiski praegu võimul olevat partei Likudi, kelle juhile Benjamin Netanjahule tegi president Reuven Rivlin ettepaneku valitsuse moodustamiseks. Likud sai 30 mandaati ehk veerandi parlamendikohtadest. Parempoolsete edu oli hämmastav seda enam, et valimiseelsed küsitlused lubasid edu hoopis vasakpoolsetele.

Küllalt edukas oli ka kolmest parteist ühinenud araabia parteide blokk, kes moodustab Knessetis suuruselt kolmanda bloki.

Religioossetest parteidest olid edukad „Juudi kodu“, religioossete sefardite partei, aškenazi juutide-ortodokside partei „Jaadut a-Tora“ ja „Meie kodu on Iisrael“.

Äärmuslik vasakpartei Merets ületas vaevaga valimiskünnise ja sai 4 kohta parlamendis.Niisiis on parempoolsed Knessetis 68 kohta 120st. Iisraeli valija eelistas selgelt paremreligioosset laagrit kõiges tema mitmekesisuses.

25. märtsi õhtul toimus President Rivlini korraldatud ametlik vastuvõtt, kus ülesanne valitsus moodustada anti praegusele peaministrile. Benjamin Netanjahule on see neljas kord valitsus kokku panna. President lisas, et see on võimalus praegusele ja tulevasele peaministrile rahvas tervendada ja liita.

Benjamin Netanjahu lubas vastuvõtul: „Tänan iisraellasi usalduse eest, tänan neid, kes minu eest hääletasid, ja ka neid, kes seda ei teinud. Iisrael oli ja jääb demokraatlikuks juudiriigiks, kus kodanikuõigused on kõigil sõltumata rassist, soost ja usust.“

Netanjahu näeb uue valitsuse ees kaht peamist ülesannet: julgeoleku tugevdamine ja heaolutaseme tõstmine. Viimase all tõi peaminister välja eelkõige kauaaegseid probleeme eluaseme kallidusega ja toiduainete hinnatõusudega.

Peaminister ütles, et uus valitsus sirutab käe ka naabritele, Iisraeli araablastele – nn palestiinlastele. Ta rõhutas, et Iisraeli enda ja ta naabrite püsimajäämise võti on Iisraeli tugevus.

 
Toite Pesahi lauale
Gefilte fish karpkalast
2 kilo karpkala hakkliha

2 porgandit või 1 keskmise suurusega tükeldatud peet,

1 hakitud sibul

2 lahtiklopitud muna

2 tl mädarõigast

1 hakitud keedumuna

1 tl soola

Segage mikseris muna sibula ja juurviljadega. Lisage hakk-kala ja maitseained. Valmistage lihtne kalakaste (vesi, sibul, porgand, seller, maitseaineid soovi järgi) ja laske keema minna. Kalasegust tehke 12-18 palli, määrides enne käed külma veega, ja laske need ühekaupa kastrulisse leende. Keetke aeglasel tulel 2-2,5 tundi. Serveerige pallid vaagnal, kaunistades neid porgandiratastega. Piserdage üle kalaleemega. Süüakse jahtunult.

 
Toite Pesahi lauale
Pesahi Biskviit

8 muna

1 tass kartulitärklist, mida on kaks korda sõelutud

poole sidruni mahl

1,5 tassi suhkrut

Eraldage 7 muna valged kollastest, 1 muna lisage tervelt. Vahustage valged, aegajalt suhkrut lisades. Eraldi kausis vahustage kollased. Lisage sidrunimahl. Segage ettevaatlikult juurde vahustatud munavalged. Segada juurde tärklis. Valage küpsetusnõusse (mitte määrida rasvainega) ja küpsetage 1,3 tundi 175 kraadi juures. Keerake kook teistpidi ja pange jahtuma.

 
Pesahi püha
Seder
Seder Table Icon.jpg Pesah on juudi rahva tähtsaim püha. Pesah tuleneb heebreakeelsest sõnast – pasoach – mis tähendab „üleminek , möödaruttamine , ülehüppamine“. See nädalapikkune püha, mille esimene ja seitsmes (väljaspool Iisraeli ka 2. ja 8.) päev on pühad, vahepealsed päevad aga pühade argipäevad, algab 14. nissani õhtul. See püha meenutab Iisraeli laste pääsemist Egiptuse vangipõlvest, millest on lähemalt kirjutatud II Moosese raamatu 12. peatükis. Järg...
 
Pesahi püha seitsmenda päeva seadused ja tavad
Juudi traditsiooni kohaselt on Pesahi püha seitsmes päev – Shvii shel HaggadahPesah (diasporaas aga ka kaheksas – Aharon shel Pesah) eriti püha. Tora ütleb selle kohta: „Esimeses kuus, neljateistkümnenda päeva õhtul on Pesahi püha I-sanda auks. Ja sellesama kuu viieteistkümnendal päeval on Is-anda auks hapnemata leibade püha ; Järg...
 
Pesah – meie vabaduse sümbol

Enne Pesahit, mis sümboliseerib juudi rahva ajalugu tema tekkemomendist alates, tahaks mõtiskleda: missugune elutee tuleb läbi käia meie rahval, et kiiremini ja edukamalt saavutada oma elu lõppeesmärk. Kas ta peab püüdlema elu poole, kus oleks miinimum pingutusi ja maksimum nautimist, või elu poole, mis on täis pingelist tööd ja enesetäiustamist? Järg...
 
Pesahi õhtusöök Mumbais
Седер в МумбаиPesahi õhtuks on jäänud mõned loetud tunnid – rabi Gabi Goltsberg paneb üles Mumbai linna kõikidesse hotellidesse ja külalistemajadesse kuulutusi, mis kutsuvad kõiki juute pühade õhtulauda Sederile, mida korraldab Habadi Maja.

Õhtu eel, kui pühade ettevalmistused on täies hoos, ütleb rabi naine Rebeka mehele: „Ole hea, kontrolli, ega me ei unustanud juhuslikult mõnd hotelli või pansionaati.“ Järg...

 
 
Hassiidilik ravim
Veel Alter Rebe aastatel praktiseeris rabi doktor Avraham, kes oli olnud arst nelja põlvkonna Rebede ajal, "hassiidilikku ravimist".Igal aastal pärast Pesahi toodi talle Ljadist (ta ise elas Riias) unikaalne pakk. Selles olid matsatükid, millele Rebe ise oli teinud õnnistuse Pesahi õhtusöögil. Järg...
 

Kasvatuse alus

Основа воспитания

Üks tähtsamaid Agada tekste kõlab: „Ma ništana...“ neli küsimust, mille tavaliselt esitab pere kõige noorem laps isale Pesahi õhtusöögil. Kuid mille poolest erineb see öö teistest öödest? Laps vihjab sellele, mille poolest. Järg...

 
Kas sa oled juuditar?
Mu vanaema ja vanaisa kuuluvad ühte vägagi lugupeetud hassiidi perekonda, sõnaga – nad on sajaprotsendilised habadid. Mu vanemad on rohkem „nüüdisaegsed“, kuid peavad samuti endid ljubavitše hassiidideks. Järg...
 
Kuidas saada tagasi oma hääl
Kuidas teatada naisele, et ta kaotas äsja mehe ja kaks last? Kuidas käituda taolistel puhkudel?

Võimalik, et naine just jõi rahulikult oma hommikukohvi, kui teda segas ootamatu telefonikõne või naaber, kes koputas uksele? Võibolla ta just koristas enne Pesahi korterit või oli kuhugi minemas? Kus oli missis Sandler sel hetkel, kui talle teatati, et tema 30aastane mees ja kolme- ning kuueaastane laps lasti maha? Järg...

 
Eesti Juuiusu KogudusEmail: [email protected] Phone: 372-662-30-50www.ejc.ee