LifecycleEvents.jpgŠalom!

Täname Kõigekõrgemat kolme eduka aasta eest, mis on möödunud Tallinna uue sünagoogi avamisest. Kolm aastat on aeg, mis võimaldab meie tööd analüüsida ja hinnata neil aastail juudi kogukonnas toimunut seoses täisväärtusliku sünagoogi rajamisega Eestisse.

Kolme aasta jooksul külastas sünagoogi üle 40 000 inimese, nii juute kui teiste rahvaste esindajaid. Sünagoog on saanud juudi elu keskuseks ja vaimseks koduks kõigile, kes siin on olnud.

Sünagoog on alati juudi elu keskpaik. Vastne ilmakodanik tuuakse siia, et anda talle nimi või teha brit-mila (ümberlõikus), hiljem tuuakse siia laps, et teha opšerniš (esimene juukselõikus), siin korraldatakse bar- ja bat-mitsva (täisealiseks pühitsemine), peetakse juudi pulmi, siin kõlavad mälestuspalved lahkunute auks.

Eesti pidi aastakümneid elama ilma sünagoogita, selle aja jooksul paljud unustasid oma juudi traditsioonid. Uus imekaunis hoone sai stiimuliks juudi elu taassünnil meie maal.

Meie korraldatav näitus annab võimaluse igaühele tutvuda juudi elu peamiste sündmustega.

Näitust külastades võite näha inimese elu tähtsamate etappidega seotud eksponaate, midagi uut teada saada, valida endale juudi nimi, täpsustada teile tähtsaid daatumeid juudi kalendri järgi.

Tahame südamest tänada Oleg Lošakki, Chaja Muška Izenbergerit ja Rivka Levjevit, Ljubov Oksa, kelle jõu ja entusiasmiga sai näitus loodud.

Täname meie alalisi sponsoreid - perekond Bronšteini fondi ja perekond Kofkinite fondi, ning samuti neid, kes toetavad meie projekte oma annetustega.

Näitus on avatud sünagoogi 4. korrusel Abram ja Eva Bermani saalis.

Mai 2010 - 28 Ijar 5770

 

Eksponaat 1. Hing laskub kehasse

Prayer SMALL

 

Eksponaat 2: Ümberlõikus - juudi nimed

Brit Milah SMALL

 

Eksponaat 3 : Juudi kasvatus - esimene juukselõikus

upsherin small.jpg 

 

Eksponaat 4 : Bar-mitsva ja bat-mitsva.

Bar Bat Mitzvah Calculator SMALL 

 

Eksponaat 5: Juudi chupa ja juudi perekonna pühadus

marriage small.jpg 

 

Eksponaat 6: Elu pärast elu

death small