Having trouble viewing this email? View it online

ISRAEL SHELANU
MEIE IISRAEL - 8 - Detsember 2015 - Hanuka
B"H
Rabi blogi
Rõõmsat ja valgusrikast Hanuka-püha!

הרב שמואל.jpgHanuka sümboliseerib valguse ja soojuse võitu pimeduse üle. Ainult valgus ja soojus suudavad seljatada pimeduse ja kurjuse.

Hanuka-pühadel ei pea me täitma ainult kombeid, valguse võit annab meile uue suuna eluks. Meie õppetund sel aastal on positiivne mõtlemine. Maailm, milles elame, annab meile palju mõtlemisainet. Me ei saa aru, mis toimub, ja see paneb meid muretsema, olema negatiivne. Mis toimub majandusega, poliitikaga, miks noored on sukeldunud internetimaailma, infokanalid saadavad meie peadesse segaseid mõtted. Lisaks globaalsed probleemid: sõda, rahu, pagulased, vaimne ja füüsiline terror.

Mida teha, et saada endale kaitsepooget nende vastu? Hanuka õpetab meile: ainult valgus saab jagu pimedusest. Valgus - see on positiivne ellusuhtumine. Meie - isad, emad, vanaisad, vanaemad, muretseme laste tuleviku pärast. Otsime neile ikka paremaid koole, kursusi, võimalusi vastata nende tuhandetele "miksidele". Palju olulisem on aga õpetada neile positiivset mõtlemist. Kuid see on vajalik ka meile endile.

Ärkame esmaspäeva hommikul: ilm on kehva, kuulame-loeme halbu uudiseid, alustame negatiivses meeleolus tööd. See on juba probleem. Peaksime hoopis otsima positiivseid asju oma elust.

Kurjast saame jagu ainult positiivse mõtlemisega. Olles iseenda peremehed, suudame juhtida ennast ja oma mõtteid. Meie eeskuju nakatab ka lapsi. See annab šansi edukalt töötada ja õppida. Nii saame valgustada ja muuta paremaks maailma, milles elame.

Häid Hanuka-pühi!

Juudi pühad
Valgusepüha Hanuka

Chanukah Banner (200x200)Hanuka on üks rõõmsamaid pühi juudi kalendris.

Kui võimule tuli Süüria kuningas Antiokos IV Epifanes, otsustas ta hävitada juudi rahva oma religioonist loobumise kaudu. Kõikjal seati üles ebajumalate kujud ja sunniti juute neid kummardama. Keelati Tora lugemine, Shabati ja pühade pidamine, samuti ümberlõikamine. Jeruusalemma Templisse pandi sea kuju.

Järg...

Juudi seadus
Pühade teejuht

Dancing FlamesHanuka-pühad algavad 24. kislevil ja kestavad kaheksa päeva.

Talmud kõneleb Hanuka küünalde süütamisest järgmist: „On vaja süüdata üks küünal pere peale, veel parem iga pereliikme peale. Šamaja koolkond õpetab, et esimesel päeval süüdatakse kaheksa küünalt ja iga päevaga vähendatakse süüdatavate küünalde arvu. Hilleli koolkond seevastu õpetab, et esimesel päeval süüdatakse üks küünal ning igal järgneval päeval süüdatakse üks küünal rohkem.

Meie järgime Hilleli õpetust ning süütame esimesel päeval ühe küünla, teisel kaks jne. 8. päeval põleb meil 8 küünalt. Selleks kasutatakse spetsiaalset menorat või hanukiat.

Järg...

Tora õpetab
Inimese hing on tuli, mille on süüdanud J-mal

Rabi Džaimon Jakobson

Праздник сокровенных тайнÜks mu tudengitest ütles mulle kord, et vihkab Hanuka-pühi. Lapsepõlves isa karistas teda sageli, Hanuka-pühadel aga muutus ta heaks, tegi kingituse ja nõudis, et poeg oleks rõõmus ja lõbutseks. Isa silmakirjalikkus, tema teeseldud pereõnn ja armastus laste vastu muutsid need pühad lastele vastumeelseks isegi täiskasvanueas.

Järg...

Kabala
Millal tuleb Mashiach?
Картинки по запросу mashiach

Rabi Immanuel Šohet

Mashiachi Vabastamisajastu täpset aega inimene ei tea. See toimub "omal ajal", mille määras Looja loomise alguses. "Pagenduse lõppemise" aeg ei olene mitte millestki: ei sellest, kas Iisrael seda väärib, sest on kirjutatud: "vaid Iseenda pärast teen Ma seda..." "Teen nii Oma Nime pärast, et see ei rüvetuks rahvaste silmis." Kuid selle juures võib vaadata ka vastuolule prohvet Jeshaja sõnadele beito achisheno - "määratud ajal ma kiirendan seda". "See tähendab, et see päev võib kätte jõuda varem, enne määratud aega. Selle vastuolu lahendus on kirjas Talmudis: "Kui nad väärivad seda, kiirendan Ma selle aja saabumist, kui mitte, siis see päev saabub ettenähtud ajal."

Järg...

Hanuka-lauale
Aedviljakotlet

Ülipopulaarse latkesi ehk kartulikotleti kõrvale pakume täna veidi tervislikuma retsepti, kus samuti on kasutatud rohkelt oliiviõli.

2 muna, 1 pastinaak, 1 porgand, 1 sibul, 3 spl jahu, maitseks soola ja pipart, õli praadimiseks

Aedvili riivida jämeda riiviga, sibul tükeldada ja praadida. Kõik ained hästi segada. Kuumutada õli pannil, panna kotletid pannile ja küpsetada kuldpruuniks. Samas retseptis võib kasutada ka teisi köögivilju.