
Purim´i püha tähistatakse 14. Adar´il, see on kõige tegevuste rohkem päev juudi aastas. 2400 aastat tagasi, Haman (Pärsia peaminister) mõjutas kuningas Ahasveros´t andma käsku kõikide juutide hävitamiseks. Mordechai, juutide juht, kutsus oma rahva kokku ja kutsus neid ühinema palvetes ja meeleparanduses.
Samal ajal tema nõbu Esther, kes oli Ahasverose kuninganna, tegi lobitööd, et päästa oma rahvas.
Ahasverose arvestas tema sooviga, Haman saadeti võlla, Mordechai´st sai uus peaminister, juudid kaitsesid end edukalt oma vaenlase eest, ja….meie tähistame!
Kuigi me riietume pidulikult, ei kaasne Purim pühaga puhkepäevadel töötamise piirangud. Siiski on kõige parem, kui on võimalik võtta töölt vaba päev ja keskenduda pühale ja mitzvot täitmisele.
Kuulake!
Minge oma sünagoogi ja kuulake Megillah lugemist. Megillah, teise nimega "Estheri raamat" räägib Purim´i lugu. Kuulake seda kaks korda: esimene kord Purim´i õhtul ning teine kord Purim´i päeval. Käesoleval aastal on Purim´i õhtu 23. veebruaril ja Purim´i päev 24. veebruaril 2013. Meeles tuleb pidada, et on oluline kuulata igat sõna!
Hamani nime mainimisel keerutavad lapsed gragger´it ja täiskasvanud taovad jalgadega vastu maad, et kustutada tema kuri nimi. Rääkige oma lastele, et Purim on ainus aeg, millal müra tegemine on mitzva.
Näita, et hoolid!
Üheks Purimi peamiseks teemaks on ühtsus. Haman üritas meid kõiki tappa, me kõik olime ohus, me tähistame seda koos. Seega Purim´i ajal on rõhk sellel, et hoolitseme vähem õnnelike eest.
Tuleks anda toitu või raha „matanot la'evyonim” vähemalt kahele puudust kannatavatele inimesele ja seda päevasel ajal. Juhul, kui Sa ei leia ühtegi sellist inimest, siis sünagoogis on tõenäoliselt korjanduskarp. Purim´i ajal annetame me kõikidele, kes küsivad.
Kingituseks saada vähemalt kahte erinevat toitu ja/või jooki, mida on koheselt võimalik tarbida (näiteks: pagaritooted, puuviljad, joogid, jne) ja seda päevasel ajal. Mehed saadavad meestele kingitusi ja naised saadavad naistele.
Soovitav on, et kingitused toimetataks kohale kolmanda isiku poolt.
Pidu!
Viimaseks, kuid kindlasti mitte vähem tähtsaks, on Purim´i päeval kutsuda kokku oma pere ja mõned külalised ning tähistada seda piduliku Purim´i söögiga. Traditsiooniliselt algab see õhtusöök enne päikeseloojangut ja kestab õhtuni.
Laud tuleks katta pühadele kohaselt.
Nautida head sööki, juudi laule, Toora õpetust ja rõõmsat Purim´i meeleolu.
Ole tänulik!
Purim´i ajal lisatakse lühike V'al Hanissim terve päeva palvetesse, samuti ka söögipalvesse. See palve kirjeldab Purim´i lugu ja avaldab tänu Hashem´ile.
Hommikusel palvusel on spetsiaalne Toora peatüki lugemine (Exodus 17:8-16), mis kirjeldab lahingut, mida Joshua pidas Amalek´i vastu - Hamani esivanemate rahvas - ligi 1000 aastat enne Purim´i sündmuste arengut.
Maskeraad
Purim´i ajal kantakse kostüüme (nii lapsed, kui ka täiskasvanud).