Tora peatükk - Matot

 Kuidas sõlmitakse tehinguid briljantide tööstuses.

Rabi Jossi Goldman

Torah Classes

 Mind on alati hämmastanud see, kuidas sõlmitakse tehinguid briljantide tööstuses. Pooled lihtsalt suruvad teineteise käsi ja ütlevad: „mazal i brocha“ („edu ja õnnistus“). Kohe, kui need sõnad on lausutud, loetakse tehing sõlmituks ja sel on kõigi teiste juriidiliste kinnitustega samaväärne kehtivuskindlus.

Selles ringkonnas on sõnal sõna jõud. Väljaöeldud sõnadel „mazal i brocha“

on juriidiline jõud ning on huvitaval kombel tunnistatakse seda ka kohtutes.

 Tora peatükk „Matot“ algab just määrustega meie sõnade pühaduse suhtes: „Ja ütles Moše Iisraeli suguharude peameestele... Kui keegi annab lubaduse I-sandale või antakse tõotus-vanne... siis ta ei tohi oma sõna väärata: kõik, mis suust on väljunud, peab tehtama tõeks.“

 Sõna on sõna. Lubadus on lubadus. Ja meie öeldud sõnad on pühad ja murdmatud. Kui me ei pane tähele, mida räägime, me reostame oma sõnu. Just sellepärast religioossed inimesed ütlevad tihti „bli neder“ (ilma lubaduseta), kui ütlevad midagi, mis võib kõlada kui lubadus. Nii ei muutu nende öeldu vande rikkumiseks, kui miski takistab neid öeldut tegemast. See muidugi ei vähenda sugugi meie sõnade tähtsust, isegi kui neid ei saa pidada tõotusteks.

 Miks puudutas see määrus nimelt suguharude juhte? Tõenäoliselt käib see meie kõigi kohta, lihtsalt liidrid annavad rohkem lubadusi ning just nemad peavad olema ettevaatlikumad.

Poliitikud annavad kurvastavalt palju valimiseelseid lubadusi, mida nad hiljem valituna harva täidavad. Ajalugu räägib ühest sellisest kandidaadist, kes lubas valijatele maksude alandamist. Kui valijad avaldasid oma nördimust selle üle, et ta ei täitnud lubadust, ta tunnistas, et oli valetanud. Kohus luges mehe käitumise ausaks, oli ta ju selle üles tunnistanud. Kahjuks inimesed on ise liiga usaldavad.

 On olemas palju raamatuid ärieetikast, on palju seadusi, ärieetikas jääb ikkagi määravaks see, kas inimene peab oma sõna või mitte. Kas täitsid oma kohustused või püüdsid neist mööda hiilida? Pole oluline, kuidas teised ettevõtted käituvad, kui ausad on meie konkurend, peame igal juhul ise oma lubadusi täitma.

 Kas tegu on ärisuhetega või lubadusega raha annetada, meie sõna peab olema kindel, isegi kui satume finantsraskustesse. Võime olla kindlad, et ausus ja kindel reputatsioon korvavad meile kõik ajutised raskused.

Jätkem odav udutamine poliitikutele. Juudi sõna peab olema püha.