Kabala
Üleilmsed Seadused
Käsud Noa järeltulijatele Kabala valguses
Jermijahu Bindman
Nagu on kirja pandud Raamatutes, Kõigekõrgem lõi Maa mitte “tühjuseks, Ta lõi selle asustamiseks.“ See eeldab tsivilisatsiooni sellist käitumist, mida on võimalik saavutada ainult siis, kui kõik maailma rahvad, mittejuudid, hakkavad täitma Noa Seitset Käsku. Selleks et astuda Mashiahhi ajastusse, peavad J-mala Seadused, mille Ta andis Tora kaudu, olema levinud kogu inimkonnale.
Babüloonia Talmudi järgi on need seadused järgmised.
1. Seada sisse kohtumõistmine ning säilitada sotsiaalset õiglust, keelatud on igagusune kuritarvitus õigusemõistmisel.
2. Ei tohi laita J-malat,
3. Keelatud on kummardada inimest või tema tehtut. Keelatud on valmistada iidoleid ja tegelda okultismiga. Tuleb mõista Ühtset Iisraeli J-malat ja Tema tegusid.
4. Keelatud on abielurikkumine, verepilastus, homoseksuaalsed suhted, vahekord loomadega, vastavalt Torale.
5. Ei tohi tappa – keelatud on nii mõrvamine kui enesetapp, samuti tervise kahjustamine.
6. Keelatud on varastada.
7. Keeld süüa elusast loomast – loomadesse tuleb humaanselt suhtuda. Tuleb olla tänulik igat liiki loodu üle ning kõigesse loodusse suhtuda kui J-mala kätetöösse.
Nende keeldude lähtepunkt tuleb sõnadest: „Ja käskis J-mal inimest...“ Need käsud anti maailma rahvastele teist korda veel Moše kaudu.
J-mal lõi maailma läbi kümne transformatsioonikanali, mida on kaks liiki: kolm mõistusetaset (Hohma, Bina ja Daat – Tarkus, Mõistmine ja Teadmine) ning seitse tundetasandit – Headus, Tugevus, Ilu, Igavikulisus, Au, Aluslikkus, Valitsuslikkus (Hesed, Gvura, Tiferet, Netsah, God, Jesod ja Malhut).
Kabala ja hassidismi õpetuse kohaselt on kolm mõistuse kanalit seotud juudi rahvaga, mis võimaldavad vaimselt õieti tõlgendada Noa Seitset Käsku. Igaüks neist käskudest vastab ühele tundekanalile.
Seksuaalsete normide rikkumine väärastab armastust ja on seotud Hesediga. Sellealased väärteod õõnestavad J-mala armastust meie vastu ja hävitavad inimese võime armastada, samal ajal lubatud seksuaalsuhted Taevale meeldivad ja suurendavad J-malikku kohalolekut kõigele loodule.
Tapmine moonutab jõu ja võimu vahekorda. See on seotud Gvuraga.
Vargastamine lõhub harmooniat inimsuhetes ja vastab kategooriale Tiferet, kus on harmooniliselt ühendatud headus ja jõud, mis loob sotsiaalse tasakaalu.
Ebajumalakummardamine ja J-mala laimamine vastavad kategooriatele Netsah ja God. Need moodustavad meie usu aluse. Iidoliteenimine reostab Kõigekõrgema Ainuvalitsust, J-mala laimamine aga J-mala armastust. Nagu J-mala Ainuvõim ja Tema Armastus on teineteisest lahutamatud ja mõjutavad teineteist, täpselt samamoodi need kaks käsku tugevdavad vastastikku teineteist. Kummarduda võib ainult J-mala ees ja ainult Tema Üksi oma armastuse tõttu inimkonna vastu soovib ja kuulab palveid.
Keeld toituda elusast loomast vastab kategooriale Jesod. Seos toitumise ja seksuaalsuse vahel on üldteada. Elusast söömine soodustab madalust toitumisel ja seksuaalsel suhtlemisel. Ta tugevdab iha keelatud suhete järele, selline toit äratab egoistlikke kirgi. Seksuaalset täitmatust ja julmust saab vältida mitte kasutades toiduks elavat looma vastavalt sellele, kuidas seda käsitab Tora. See omakorda toob esile leebuse ja aukartuse, ka suhtumises keskkonda.
Teovõimeline kohtusüsteem vastab kategooriale Malhut, kus kõrgemad jõud teenivad ühiskonda. Selline peab olema ka hea valitsus. Meie targad kinnitavad: „Sõjamõõk karistab maailma kohtupidamisega viivitamise, ebaõigluse, seaduse vastuolude tõttu Toraga.“ Kuid juudid ja ka mittejuudid peavad õppima Torad moonutamaat, elama vastavalt Tora seadustele, ainult siis saab tõeline rahu reaalsuseks.
Tõlkinud S. Žiltsov