Kuhu pannakse Nutumüüri jäetud kirjakesed?
Rabi Joseph Hersonski www.ejc.ee/2562770
Iga päev saab Iisraeli postiteenistus kummalise adressaadiga kirju: „Taevastele“, J-malale“. Postiametnikud teavad täpselt, mida selliste kirjadega teha.
Iisraeli postiosakond kinnitab, et need kirjad viiakse Nutumüüri äärde ja pannakse müüripragudesse. Suurem oma sarnaseid kirju jõuab Nutumüüri käsipostiga, Koteli külastajad viivad need ise sinna. Religioossed inimesed teevad seda harvem, enamik neist on turistid, juudid ja mittejuudid Iisraelist ja mujalt. Koolilapsed, kes käivad seal organiseeritult, panevad müüri oma väga tähtsaid lapsesoove: et kontrolltöö õnnestuks, et saada sünnipäevaks soovitud mänguasi, et ära leppida klassikaaslasega... Enamik täiskasvanute soovidest on samuti praktilised: kes soovib saada head töökohta, kes tahab leida abikaasat, kes palub tervise pärast, kes ihkab võita loteriil...
Kotelit jt Iisraeli pühasid paiku kureerib Rabi Shmuel Rabinovitsh. Tema sõnul toovad Nutumüüri oma palvesedeleid need, kes tavaliselt ei palveta ja kelle ainukeseks viisiks on sel kombel väljendada oma religioosseid tundeid. Sellepärast ei pea Rabi Rabinovitsh sellist tegevust ebausuks või rumaluseks.
Huvitav oleks siiski teada, kuidas tekkis see komme. Kes seda alustas, miks arvatakse, et need kirjad ei jää vastuseta ja kuhu pannakse need pärast? Juudi rännumehe Binjamini märkmetes, kes külastas Iisraeli 1168.a., on huvitavad andmed, mis puudutavad kombeid Jeruusalemmas. Muu hulgas jutustab ta vanast tavast lüüa nael Nutumüüri kivide vahele enne reisile minekut. Usuti, et see talisman hoiab reisil ohtude eest. Pärast kojunaasmist võeti oma nael müürist välja. Veel tavatseti kirjutada või raiuda Koteli kividesse haigete jt nimesid, kes vajasid abi Kõrgemalt.Tänaseni on võimalik leida kividelt ligi 40 sellist kirjutist nimedega. Jeruusalemma rabid mõistsid need imelikud usuviisid hukka ja pidasid sellist tegevust püha koha rüvetamiseks, alternatiivina pakkusidki nad välja sedelite kirjutamise. Arvatakse, et nii saigi selline omapärane pöördumine Kõigekõrgema poole alguse.
Kuhu aga pannakse need sedelid hiljem? Neid on ju nii palju, et tihti ei ole uute kirjakeste jaoks ruumi. Kaks korda aastas (minu arvates peaks seda tegema sagedamini) need korjatakse kokku ja säilitatakse Õlimäel, gnizas, paigas, kus säilitatakse kõiki pühasid tekste, kus on mainitud J-mala nimi.